in

OKUL AÇMAK FABRİKA AÇMAKTAN ÖNEMLİDİR!

Devlet, yeşil saha derdine düşen belediyeleri uyarmalı

Okullarda eğitimin en önemli vazgeçilmezlerinden birisi öğretmen kadar mekân meselesidir. Bugün Avrupa ülkelerinde sınıf mevcudu 25’i pek geçmiyor. Bizde çoğu zaman 40-50 arasında öğrenciyle ders yapılıyor. Bir öğretmenin farklı ailelerden gelen farklı eğilimleri olan bu kadar insanı eğitimin ilkeleri etrafında toplayarak ders vermesi mümkün mü?
İnsanı yetiştirmeden ağacı mobilyaya dönüştürmekle, pamuğu kumaş yapmakla, demiri alet haline getirmekle kalkınmışlık grafiğimizle övünemeyiz. Bunları kullanacak kalifiye elemanın üretim yeri fabrika değil, okuldur. Bugün ülkemizde istiflenerek çocukları dar alanlarda ruhen olgunluğa taşıyamıyorsak, sebebi okullarımızın fiziki alanlarının yetersizliğidir. Bir taraftan nüfusumuzun artması gerektiğini söylüyoruz, öbür taraftan artan bu nüfusu yetiştirecek okulları ıslah edemiyoruz. Bu çok büyük bir garabettir. Bir sınıftan yorgun şekilde çıkıp öbür sınıfa giden öğretmen verimli olabilir mi? Bu pedagojik olarak mümkün değildir.
Devlet, yeşil saha derdine düşen belediyeleri uyarmalı ve mutlaka okullaşmanın seferberliğine başlanılmalıdır. Artık taşıma yöntemiyle çocuklarımızı okullara göndereceksek, okul alanların, şehrin merkezinde olmasına da gerek kalmamaktadır. Eğitimde ıslah kültürünü öne almadığımız sürece, hangi eğitim seferberliğini süslü ifadelerle takdim edersek edelim, sonuç alamayız. Bir asrımızı zayi ettik, bari gelin, bundan sonrasını kurtaralım.

Ne düşünüyorsun?

1560 puanlar
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorumlar

EĞİTİMİN KALİTESİ ÖĞRETMENİN KALİTESİYLE EŞDEĞERDEDİR!

“NEREDE BENİM EN FAVORİ DİKTATÖRÜM?”

“NEREDE BENİM EN FAVORİ DİKTATÖRÜM?”