in

KİMLİKSİZLİK ŞAHSİYETSİZLİK OLMASIN

Ülkemizden bugüne kadar 153 bin genç beyin Başta Amerika olmak üzere Batı’ya göç etmiş. Bunlar, burada ya da gittikleri ülkede üniversite eğitimi almış, yetiştirilmiş insanlar

Ülkemizden bugüne kadar 153 bin genç beyin Başta Amerika olmak üzere Batı’ya göç etmiş. Bunlar, burada ya da gittikleri ülkede üniversite eğitimi almış, yetiştirilmiş insanlar. Teknoloji esiri olurken, bu teknolojiyi de insanların ürettiğini unutmamak lazımdır. Yani kendi zincirimizi boynumuza kendimiz takıyoruz.
Kendi yurdundan, yuvasından kopmak gibi bir manevi prangayı göze alarak bu insanlar niye göçüyorlar, ya da gittikleri ülkede niye kalıyorlar. Hiçbir insan, kendi toprağının dışında mutlu olamaz. Çünkü çevresi yabancıdır, derdini açacağı, zevklerini bölüşeceği birisini bulması mümkün değildir. Ben buna bir nevi açık cezaevi diyorum. Para için buna katlanılır mı?
Şimdi diyeceksiniz ki, katlanmasalar dönerler. Paraya hayatın vazgeçilmezi kabul edenler, bu defa vatan tutkusunu da ona feda edecektir. Bu zihniyetteki birisinin Türkiye’ye gelmesi, bu ülkeye bir artı getirir mi? Sanmıyorum!
Aslında meselemiz, yetişmiş 153 bin insanla sınırlı değildir. Bugün neredeyse 5 milyona yaklaşan Türk işgücünün Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde varlık mücadelesi vermeleri olmalıdır? Emekli olanların önemli bir kısmı dönüyor, yurdunu yuvasını yeniden bu topraklarda oluşturuyor. Ancak onların çocukları ve arkasından gelen yeni neslin kimlik buhranına çözüm bulmamız gerektiğini düşünüyorum. Türkçeyi konuşamadan Türk, İslam’ın hiçbir özelliğini yaşamadan Müslüman olduğunu söyleyen bir kriz nesliyle karşı karşıyayız! Problemimiz buradadır. Son birkaç yıldır gurbetten gelenlerin çocuklarıyla ilgilendim. Erimeye yüz tutmuş bir kimliksizlik tehlikesini üzülerek gördüm.
Batı para verirken değerlerini ellerinden alıyorsa, bu insanların geleceği karanlıktadır demektir.

Ne düşünüyorsun?

1399 puanlar
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorumlar

ALP ARSLAN‘IN ÜLKÜSÜ

EĞİTİMİN KALİTESİ ÖĞRETMENİN KALİTESİYLE EŞDEĞERDEDİR!